Reuters’tan İstanbul analizi: İmamoğlu’nun kaderini belirleyecek

Reuters haber ajansı, 31 Mart 2024 yerel seçimlerine günler kala İstanbul’daki olası sonuçları değerlendirdi. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve muhalefetteki ayrılık ile beraber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘İstanbul’un kontrolünün yeniden AK Parti’ye geçebileceği yönündeki umutlarının arttığı’ belirtildi.

‘İMAMOĞLU’NUN SİYASİ KADERİNİ BELİRLEYECEK’

İstanbul’da DEM Parti ve İYİ Parti’nin aday çıkardığını hatırlatan Reuters’taki analize şu ifadeler ile devam edildi: “İstanbul’da 31 Mart’ta yapılan seçimlerin sonucu, uzun süredir ana muhalefet partisi CHP’nin potansiyel lideri ve muhtemelen geleceğin cumhurbaşkanı olarak anılan 52 yaşındaki Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun siyasi kaderini belirleyebilecek nitelikte.”

SENCAR: YARIŞ BIÇAK SIRTINDA

14 ve 28 Mayıs seçimlerinde muhalefetin kurduğu ittifakın dağıldığını yazan Reuters, Metropoll Araştırma Başkanı Özer Sencar’ın görüşlerine yer verdi. “İYİ Parti ve DEM Parti’nin Ekrem İmamoğlu’na vereceği zarar ciddiye alınmalı” diyen Sencar, “Yarış başa baş, bıçak sırtında” ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti: “İstanbul’da Ekrem İmamoğlu seçimi alırsa ve bu seçim bir şekilde itirazlarla iptal edilmezse 2028 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanabilir.”

Metropoll’ün son anketinde, Kürt seçmenler arasında İmamoğlu’na verilen desteğin şubat ayında yüzde 35’den yüzde 32’ye düştüğü kaydedilmişti. İmamoğlu’nun İYİ Parti seçmeninden aldığı destek ise yüzde 65’ten yüzde 45’e geriledi.

AKSOY: MUHALEFET HİÇ OLMADIĞI KADAR PARÇALI

40 gün önce yapılan ankette İmamoğlu’nun Murat Kurum’dan 3-4 puan önde olduğunu gösteren Aksoy Araştırma’nın Başkanı Ertan Aksoy da, İstanbul’da muhalefet için en büyük riski ‘muhalefetin her zamankinden daha parçalı hale gelmesi’ olarak tanımladı. Son anketlerini 40 gün önce yaptıklarını söyleyen Aksoy “Ankette İmamoğlu 3-4 puan öndeydi ve bunun devam ettiğini düşünüyoruz” dedi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x