Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın Maaşı Ne Kadar?

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın, Ahmet Hakan’a verdiği röportajda söyledikleri gündem oldu İstanbul’da kira fiyatlarından yakınan ve annesinin yanına taşındığını söyleyen Erkan’ın ne kadar maaş aldığı da merak konusu oldu.

Merkez Bankası Başkanı, İstanbul’da kira fiyatlarından yakındı ve annesinin evinde yaşamaya başladıklarını söyledi.

Hafize Gaye Erkan’ın bu açıklamaları sosyal medyada da günün en çok konuşulan olayı aldı.

Peki İstanbul’da yaşamakta zorlanan Merkez Bankası Başkanı Hafize Erkan ne kadar maaş alıyor?

OdaTv’de yer alan habere göre; Hafize Gaye Erkan 6 ay önce ABD’den gelerek Merkez Bankası’nın başına geçerek ciddi bir gelir kaybı da yaşadı. Hafize Gaye Erkan, 14 Şubat 2022’de dünyanın en büyük sigortacılık şirketlerinden ABD’li March Mc Lennan’ın Yönetim Kurulu üyesi olmuştu.Erkan’ın burada yıllık 1 milyon dolar, aylık ise yaklaşık 85 bin dolar maaş aldığı ifade ediliyordu.

Bununla birlikte Hafize Gaye Erkan, göreve gelmeden önceki aylarda İspanyol bankacılık devi Santander’den teklif almıştı.

Merkez Bankası Başkanı’nın aylık maaşının brüt 161 bin TL yani, Hafize Gaye Erkan’ın göreve getirildiği 9 Haziran tarihinin döviz kuruna göre 7 bin 700 dolardı. Erkan’ın bu göreve gelmesiyle o dönem için aylık yaklaşık 74 bin dolardan vazgeçmiş oldu.

Öte yandan devletin üst kademelerindeki isimlere, yine devletin belirli kurumlarından “danışmanlık” adı altında hayli yüksek meblağlar ödendiği ve esas gelirlerini “danışmanlık” ödemelerinin sağladığı konuşulanlar arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x