İl il Newroz coşkusu: Alanlarda seçim vurgusu

İstanbul, İzmir, Van ve Hakkari başta olmak üzere 15 il ve ilçede Newroz coşkusu yaşanıyor.

Bugün, İstanbul, İzmir, Van, Hakkari, Antep, Şırnak, Kocaeli, Bursa, Tekirdağ, Denizli ve Osmaniye kentlerinin yanı sıra Ağrı’nın Diyadin ve Urfa’nın Halfeti, Siverek ile Suruç ilçelerinde Newroz mitingleri yapılıyor.

MA’nın haberine göre, bu yıl “Kalk özgürlüğün ve başarının zamanıdır” sloganıyla başlatılan Newroz kutlamaları coşkulu geçiyor. Kutlamalarda öne çıkan talepler ise Kürt sorunun çözümü ve Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması olarak göze çarptı.

ŞIRNAK

Şırnak’ta binlerce kişinin katıldığı Newroz kutlamasına katılan DEM Parti Milletvekili Pervin Buldan, Abdullah Öcalan’a değil barışa ve bu ülkenin refahına tecrit uygulandığını belirterek, “Tecrit derhal kalkmalıdır” dedi.

DEM Parti’nin çağrısıyla Şırnak’ta Newroz alanında yapılan kutlamaya DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DEM Parti Milletvekili Pervin Buldan, TJA, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile binlerce kişi katıldı. Şehir merkezine 14 kilometre uzaklıkta bulunan Newroz alanı DEM Parti bayrakları ile süslenirken, kadınlar ve yöresel kıyafetleri ile kutlamaya katıldı. Sabahın erken saatlerinde Newroz alanına gelen halk, iki arama noktasından geçtikten sonra alana girdi. Alan, yöresel kıyafetlerle renk cümbüşüne döndü.

‘ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜMÜZ DEVAM EDECEK’

DEM Parti Van Milletvekili Pervin Buldan, Newroz’un sadece bir bayram olmadığını, Newroz aynı zamanda zulme, sömürüye ve talana başkaldırış olduğunu ve direniş olduğuna dikkat çekerek, “Newroz aynı zamanda özgürlük yürüyüşüdür. Selam olsun bizlere öncülük eden özgürlük yürüyüşçülerine. Selam olsun Gültan Kışanak’a, Leyla Güven’e, Selahattin Demirtaş’a. Elbette ki cezaevlerinde rehin tutulan bütün arkadaşlarımızın özgürlüğü için bu mücadelemiz devam edecek. 8 Mart’ı ve Newroz’u kutladığımız ve aynı zamanda 31 Mart’ta tarihe damga vuracağımız bir seçim süreci ile karşı karşıyayız” dedi.

ABDULLAH ÖCALAN’IN MEKTUBU HATIRLATILDI

Buldan, Öcalan’ın mektubunu hatırlatarak, “2013 Amed Newrozunda Sayın Öcalan’ın bir mektubu okundu. Bizler bunu Türkiye halklarına hitaben okuduk. Çözüm sürecinin devam ettiği o süreçteki mektupta, ‘artık silahlar sussun’ denilmesine rağmen bugün İmralı’da Sayın Öcalan’a bir tecrit uygulanıyor. Bu tecrit sadece Sayın Öcalan’a değil, barışa ve bu ülkenin refahına uygulanıyor. Bu tecrit derhal kalkmalıdır. Bu ülkenin ve Şirnex’ın barışa huzura ve istihdama ihtiyacı var. Bu ülkeyi talanla, hırsızlıkla ve yalanla yönetenlere karşı 31 Mart tarihinde bir kez daha ders vermeye hazır mısınız?” diye sordu.

‘AKP’Lİ BELEDİYE İLE KAYYIM ARASINDA FARK YOK’

Buldan, halka çağrıda bulunarak, “14 gün sonra bu ülkede yerel seçimler var. Şırnak’ta geçen yerel seçimlerde AKP’nin zorla, hileyle aldığı belediyeyi alnımızın teri ile kazanmamızın zamanı gelmiştir. Biliyoruz ki AKP’li belediye başkanı ile kayyım zihniyeti arasında hiçbir fark yok. Şırnak ilinin gerçek sahipleri halktır. Bizim derdimiz sadece iki arkadaşımızı ve meclis üyelerini o belediyeye göndermek değil ve o binayı almak değil. Bizim derdimiz Şırnak’ta yüzde 90 oyla belediye eşbaşkanlarımızı seçmek olacak. Yüksek bir oranla belediye eşbaşkanlarımızı seçtiğimiz zaman Ankara’ya, ‘sizin zihniyetini, inkar siyasetinizi, kayyımları kabul etmeyeceğiz’ diyeceğiz. Şırnak halkı tarihi bir ders verecek. Şırnak halkı bütün Türkiye’ye damgasını vuracak. Bu oy oranını yakalamak için Şırnak’ta değil İstanbul’da, Ankara’da, Adana’da ve Türkiye’de yaşayan Şırnaklıların seçim gününde buraya gelip oy kullanması lazım. Bize oy vermeyen Şırnak halkına şunu söylemek isterim; ‘gelin oyunuzu kendinize verin halkınızın yanında olun, şimdi bir olma zamanı, ayrı durma zamanı değil.’ Sizler Şırnak’ı Türkiye’nin yüz akı yapacaksınız. Kadınıyla, genciyle, yaşlısıyla hep beraber sandıklarımıza ve irademize sahip çıkacağız” diye belirti.

ANTEP

Antep’te Newroz kutlamalarının adresi, Şehit Kamil ilçesinde bulunan eski Tur Otobüsleri alanı oldu. Yurttaşlar, erken saatlerde kutlamalara katılmak için alana geldi. İki ayrı noktadan alana giren yurttaşlar büyük bir halaya durdu. Coşku her geçen dakika artarken, kadınlar ve gençlerin yoğunlukta olması dikkat çekti.

HAKKARİ

Hakkari merkezde Newroz Bayramı, Teksen Otogar alanında kutlanıyor. Sümbül Dağı eteklerinde bulunan alan dolmaya başladı. Binlerce kişi, yöresel kıyafetleriyle Newroz alanına aktı. Alana girişler devam ederken, yüzlerce kişi de Newroz halayına durdu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x