Büyükelçilik aracıyla Türkiye’ye kokain sokarken yakalandılar

Brezilya ve Katar’ın, Sofya’daki büyükelçiliklerinde şoför olarak çalışan 2 kişi, Brezilya’nın Sofya Büyükelçiliğine ait araçta 58 kilo kokain taşıdı. Bulgaristan’dan alınan kokain 20 Ekim baha saatlerinde Kapıkule’de yapılan aramada ele geçirildi. Tutuklanan şoförlerden biri, kokain dolu 2 çantayı para karşılığı taşıdığını itiraf etti. Kokainin piyasa değeri ise 300 milyona yakın.

HalkTV’den Dinçer Gökçe, elçilik aracında kokainle yakalanan iki şoförün Gümrük Muhafaza ekiplerine verdiği ifadelere ulaştı.

‘ÇANTALARI TESLİM EDİP PARAYI ALACAKTIM’

Katar Büyükelçiliği’nde şoför olarak çalıştığını söyleyen Petar Zdravkov Yordanov (52), kokain dolu iki çantayı Kapıkule’ye varmadan, yol kenarında duran bir kişiden aldığını söyledi. Yordanov, ifadesinin devamında “Çantaların içinde ne olduğunu sorduğumda, şahsi kişisel eşyaları olduğunu söyledi. Çantaları götürmem karşılığında 300 Leva (4.500 TL) alacaktım. Anlaşmış olduğumuz parayı, çantaları Türkiye’ye geçirdikten sonra alacaktım. Parayı alacağım nokta konusunda herhangi bir bilgim yoktu” dedi.

Kokain dolu çantaları kendisine veren kişinin 45 yaşlarında ve Bulgarca konuşan bir kişi olduğunu anlatan Yordanov, bu kişinin eşkâl bilgilerini de Gümrük Muhafaza ekipleri ile paylaştı.

‘SAKINCALI OLDUĞUNU DÜŞÜNMEDİM’

Brezilya Büyükelçiliği’nde 8 yıldır şoför olarak çalıştığını söyleyen diğer şüpheli Kiril Vasilev Dimitrov (54) ise ifadesinde, kokain dolu çantalarla ilgisinin olmadığını söyledi. Petar Zdravkov Yordanov’un durmasını istediği yerde 2 dakika kadar beklediklerini anlatan Dimitrov “Durakladığımız yerde Petar araçtan indi; iki dakika içinde araç bagajına bir şey koydu. Bir çantayı da benim oturduğum koltuğun arkasına koydu. Çantayı aldığı kişiyi ve yeri görmedim. Bulunduğumuz yerin yol üstü olması nedeniyle biraz şüphelendim. Ancak, Petar ile aynı mesleği yaptığımız sakıncalı bir şey olduğunu düşünmedim” diye konuştu.

ARAMAYI GÖRÜNCE ‘YANDIK’ DEDİ

Dimitrov, Kapıkule Gümrük sahasında görevlilerin arama yaptığını gören Yordanov’un, kendisine dönerek “Yandık” ifadesini kullandığını anlattı. Dimitrov, ifadesinin devamında “Uyuşturucu maddeler kesinlikle bana ait değil” dedi. Yordanov ile 8 yıldır arkadaş olduklarını söyleyen Dimitrov, elçilik aracını, kimi zaman izin almadan Bulgaristan’da ve Türkiye’de kullandığını da anlattı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x